A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Island - Průvodce

Pohyb po samotném Islandu zahrnuje širší spektrum možností, jež kladou různé nároky na vaši dobrodružnou povahu, fyzickou zdatnost a finanční možnosti. To je třeba zdůraznit, v rámci všeobecné islandské drahoty patří doprava k položkám, jež vám pustí žilou nejvíce. Letadlo, Autobus, Vlastní auto, Půjčené auto, Autostop, Jízdní kolo

Než si rozebereme jednotlivé způsoby dopravy, řekněme si něco o infrastruktuře. Tak tedy jednou ze základních charakteristik Islandu je, že zde nemají nic, co by jezdilo po kolejích. Nemají tu totiž ani žádné koleje. Je to docela logické, stavba železnice v místních podmínkách by byla neúměrně náročná a vhledem k počtu obyvatel Islandu by se nemohla nikdy vyplatit.

Silnice na Islandu jsou. Tedy přinejmenším jedna. Nese hrdé číslo 1 a vede kolem dokola celého Islandu. Je prakticky po celé své délce pokryta asfaltem (dnes možná úplně, tohle se průběžně mění podle toho, jak pokračují stavební práce, a také podle toho, co zrovna dělají přilehlé sopky). Kromě toho do většiny významnějších měst vedou pěkné asfaltové silnice. A konečně jihozápad (okolí Reykjavíku) je poasfaltován poněkud více než zbytek země.

Pak je druhá kategorie cest, cesty štěrkové. Je třeba mnoha z nich přiznat, že se po nich jede lépe než po některých českých asfaltkách, ale pravidlo to není, takže zvýšená opatrnost je na místě. Každopádně s normálním osobním automobilem se sem ještě nemusíte bát.

No a pak jsou cesty ostatní. Zde už je třeba dávat dobrý pozor, s čím sem jedete. Náhon na všechny 4 kola se vyplatí, vyšší podvozek taktéž. Někde už se opravdu dostanou jen terénní vozidla schopná překonávat velké hrboly nebo třeba brody. To není nijak extrémní případ, nýbrž realita cest uvnitř Islandu, právě tohle obnáší třeba i cesta do tolik oblíbeného Landmannalaugaru !

No a nyní tedy možnosti, jak po Islandu cestovat:

Letadlo

Může to znít jako nesmysl, ale budete překvapeni, jak je vnitrostátní letecká doprava na Islandu rozvinutá, pravidelně se létá do všech obydlených regionů, jakkoliv může největší místní centrum mít necelé dva tisíce obyvatel. Pokud se potřebujete jednoduše rychle přesunout přes celou zemi, je letadlo často nejlepší variantou, protože vzhledem k cenám autobusové dopravy určitě není zbytečně drahá. Jen samozřejmě z okýnka toho moc neuvidíte.

Autobus

Pro spoustu turistů, kteří se sem vydají, jsou autobusy základem. Ale to neznamená, že jsou levnou záležitostí, ba naopak. Jen cesta z letiště do Reykjavíku vás vyjde na 1200 ISK, z Reykjavíku do Akureyri se dostanete za 7300 ISK. Pokud plánujete intenzivnější cestování autobusem, doporučuji prozkoumat možnosti pořízení zákaznických pasů, s nimiž se dá cestovat levněji.

Autobusovými linkami se dá dostat na většinu míst, která jsou turisticky opravdu zajímavá. Některá místa jsou samozřejmě dostupná jen třeba jedním spojem za den, takže cestu plánujte pečlivě. Pozor, linky k čistě turistickým místům (národní parky apod.) většinou fungují pouze v hlavní letní sezóně, tedy zhruba od poloviny června do září. Po zbytek roku jsou aktivní víceméně jen ty, které spojují města.

Jedno důležité upozornění: autobus je často vaší jedinou možností, jak se dostat do hůře přístupných lokalit typu Landmannalaugar nebo Þórsmörk. Pochopitelně autobusy, které jezdí do takovýchto míst, mají daleko ke klasickým zájezdovým coachům, jsou to prostě bytelné krabice na velkých kolech.

Kromě standardních linek můžete využít i balíčků – výletů. Vyjde to samozřejmě dráž, zato máte nějakou jistotu a jako bonus i průvodcovský výklad. Jen tomu ale chybí taková nějaká volnost, a ta je na Islandu k nezaplacení.

Vlastní auto

Máte-li svoji „škodověnku“ rádi, pak na tenhle nápad raději rychle zapomeňte, podvozek a tlumiče by vás nenáviděly nadosmrti. Pokud vám v garáži odpočívá silný robustní bourák s offroadovými ambicemi, může pro vás být tohle zajímavé. Cesta lodí s autem samozřejmě není levná, ale když to porovnáte s cenou, kterou byste zaplatili za půjčení auta přímo na Islandu, tak pro delší putování se to určitě vyplatí. Rozhodně je to jedna z nejlepších voleb.

V rámci objektivity: Na Islandu je mnoho krásných míst, která jsou dosažitelná i obyčejným autem. Problém je, že když už se člověk na Island dostane, je mu zatěžko spokojit se pouze s nimi. Pokud však jste připraveni spojit cestu autem s dlouhými pochody, pak pro vás může mít smysl vydat se sem i s běžným automobilem.

Půjčené auto

Možnost, která se nabízí, ale je hodně drahá. Na druhou stranu pokud auto plně obsadíte, nemusí to vyjít hůř než cestování autobusem. Závisí hodně na tom, jaké auto si půjčíte, a to zase v případě Islandu determinuje, kam s ním můžete jet. Takže přepečlivě plánujte a rezervujte si auto dostatečně dopředu, v sezóně je poptávka velká.

Ať už budete řídit auto vlastní nebo půjčené, buďte opatrní při posuzování svých řidičských dovedností. Islandské podmínky staví řidiče před zcela odlišné výzvy než český provoz. Kromě toho řada Islanďanů patří k ne právě ukázněným řidičům a dovedou na silnici vyvádět věci, že člověk žasne.

Autostop

Varianta pro ty, kdo nemají na rozhazování, snesou trochu dobrodružství, netrpí mánií po zvládnutí maximálního počtu zajímavých míst v co nejkratším čase a rádi se seznamují s novými lidmi. Stopování na Islandu chce trpělivost, na jedno projíždějící auto můžete často čekat celé hodiny. Ale není výjimkou, když třeba už to první auto zastaví.

Každopádně cesta autem s Islanďanem je často velmi příjemným zážitkem, když už si vás jednou pustí do vozu, tak buďte připraveni, že vás anglicky s nezaměnitelným a roztomilým přízvukem vyzpovídá, jak se vám Island líbí, co už jste viděli, jak dlouho tu jste a možná i spoustu jiných věcí. Autostop je určitě výborným způsobem, jak Islanďany lépe poznat a jak si je… oblíbit. Ano, lidé jsou tu z velké části opravdu milí a připraveni poskytnout vám pomocnou ruku i ve větší míře, než byste očekávali. Samozřejmě takoví nejsou všichni, ale na ty neochotné a méně srdečné při stopování moc nenarazíte. Jednoduše proto, že vám pravděpodobně nezastaví.

Jízdní kolo

Příslib opravdu silného zážitku pro ty, kdo na to fyzicky mají. Reliéf možná není tak náročný jako někde v Alpách (záleží ovšem taky, kam se přesně vydáte), zato cesty jsou zpravidla nepěkné, často ošklivé, místy až žádné. A na nikom si islandské rozmary počasí nezgustnou tak jako na odvážném cyklistovi, který se vydal do vnitrozemí daleko od poslední civilizace. Právě tohle mějte na paměti, mohou vás potkat průtrže mračen, velmi pravděpodobně vás dostihne silný vítr a ukáže vám, kolik prachu dokážete spolykat. Vysoké nároky se nekladou jen na vaši odolnost, ale také na kvalitu vašeho stroje, i ten dostane zabrat. Určitě se nevydávejte na cestu osamoceně, to je už spíše hazard.

Pokud se na tohle vše dokážete připravit a máte sportovního ducha, pak hlasy těch, kdo Island na kole absolvovali, hovoří o tom, že vás čeká skutečně skvělá dovolená.

Pořádné auto je na Islandu zárukou (nahrál: Jechort)
Pořádné auto je na Islandu zárukou

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA