A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Island - Cestopisy

Islandem krátce

1000 km autobusem, 300 km stopem, 300 km pěšky, 2 islandské dálkové treky, 25 dní cesty, 0 nocí v kempu, více než 40 navštívených míst. To jsou jen některá čísla z naší cesty. A co teprve to všechno ostatní?! Přesto jsem si nebyla jistá, zda jsou všichni zároveň tak vášnivými čtenáři a cestovateli, proto jsem usoudila, že bude lépe sepsat jeden delší a jeden kratší cestopis o naší cestě Islandem, ať si každý zvolí co mu vyhovuje! (Kdo by měl více času a zájem přečíst si delší vyprávění, může tak učinit na adrese http://island.orbion.cz/cestopisy/kolem-dokola-islandem-4876/ .)

Tak tedy kratší verze a itinerář míst, která jsme po předchozím průzkumu zvolili jako nejzajímavější a zároveň autobusovou dopravou nejdostupnější!

Cestu jsme začali (já a Tom, můj přítel, parťák, má opora a taky kolega-fotograf) letem z Berlína přímo do Keflavíku, kde je mezinárodní letiště našeho vysněného Islandu.

Po příletu, krátké noci na letišti, orientaci na hlavním autobusovém nádraží Reykjavíku, BSÍ (což je budova srovnatelná s menším nádražím na českém venkově), nás tamní jediné prodejní okénko nenechalo nejistými, rychle jsme si koupili okružní jízdenku kolem ostrova a za chvilku jsme již vyráželi do našeho prvního cíle. K úžasně známé oblasti Geysiru a nedaleko ležícímu Gullfossu.


- Geysir a Strokkur jsou dva nejznámější gejzíry Islandu ležící od sebe jen pár metrů. Bohužel erupce již probíhají jen u Strokkuru, přesto Geysir stále oplývá znatelně vetší slávou. Výstřiky horké vody Strokkuru jsou železně pravidelné, probíhající každých 5-10 minut a dosahují výšky neuvěřitelných 30m!

- Gullfoss leží jen pár kilometrů jihovýchodně od Geysiru a jde o velmi působivou podívanou. Kaskádovitá struktura vodopádu a jeho nižší stupeň padající z výšky kolem 30m tvoří vysokou stěnu vodní tříště a za slunečného počasí vytváří i neuvěřitelnou podívanou s lomem světla a duhou.

- Silnice vedoucí od Gullfossu mění cestou do vnitrozemí název z 35 na F35- nezpevněná silnice a nazývá se Kjöllurská trasa. Ta vede i kolem krásného ledovce Langjökull a jezera Hvítárvatn. - Následujícím místem na trase byla oblast Kerlingafjöll. Zde se nachází geotermální oblasti, duhové hory i horké prameny. Jeden z nich je velmi blízko místního kempu- asi 1,5 km dlouhá stezka podél řeky vede až ke krásnému horkému přírodnímu bazénku.

- Dále se na trase nachází oblast Hveravellir. Sopouchy, horké pramínky, vodní pára i díky síře žlutobílá půda je další působivou podívanou islandské přírody.

- Po návratu na okružní silnici 1- tzv. Ring road jedeme do vesničky Reykjahlíd, to leží na severovýchodním břehu jezera Mývatn a může sloužit jako výchozí bod řady výletů: jeskyně Stóragjá a Grjótagjá, pseudokráter Hverfell, Dimmuborgir i další geotermální oblast, Hverir. Všechna tato místa se od vesničky nachází do vzdálenosti 8 km a všechna stojí za to.

- Další na řadě je Husavík, který leží na okraji zálivu, poblíž severních fjordů a je obklopen zasněženými vrcholky hor. Nejzajímavější v tomto přístavním městě jsou ale bezpochyby plavby za pozorováním velryb. Městečko je pro tuto aktivitu nejpříznivější v celé Evropě!

- Asi 40km od Husavíku se nachází údolí tvaru podkovy, Ásbyrgi, které je výchozím bodem pro jeden z nejznámějších treků na Islandu: Jökulsárgljúfur, 30km dlouhá trasa plánovaná na 2 dny a vedoucí až ke krásným vodopádům Hafragilsfoss, Selfoss a k bezesporu nejmohutnějšímu vodopádu Islandu (a pravděpodobně i Evropy) Dettifossu.

- O značný kus dál, na jižním břehu ostrova je nezbytné navštívit ledovcovou lagunu Jökulsárlón. Zvuk praskajících ker, které postupně a pomaloučku plují až do blízkého moře rozhodně stojí za to.

- Po dalších 50 km východně se stále nedaleko pobřeží nachází NP Skaftafell, kde se ve snadno dosažitelné vzdálenosti od informačního centra nachází pravděpodobně nejnavštěvovanější skaftafellská přírodní památka: Svartifoss, černý vodopád, spadající do jezírka mezi čedičovými sloupy i nedlouhá cesta ke známému splazu ledovce Vatnajökull.

- Dalším naším absolvovaným trekem byl 55km dlouhý Laugavegurinn patřící k nejkrásnějším trekům světa. Lávové pole, geotermální oblast, duhové hory, mrazivá náhorní plošina, silný vítr a mráz, duhové hory, zelené údolí, magické jezero, sopečná poušť, brody ledovcovými řekami a nakonec Thosmörk připomínající mladý český lesík. To je pravý Island v kostce.

- Vodopád Seljalandsfoss by se dal označit za nejkouzelnější- pod jeho spadající vodou vede úzká, klouzavá cestička a každý tak může absolvovat svou cestu až za vodopád.

- Vík bude pravděpodobně krásné místo. My jsme ho prožili v zoufalství, protože celou dobu, co jsme v něm byli, pršelo a foukalo a nepřestávalo. Přesto se zde nacházejí krásné skalní jehly Reynisdrangur, pláž s černým pískem a hlavně útesy plné roztomilých papuchalků.

- Skogafoss, vodopád vzdálený asi 30 km východně od Víku, je dalším krásným vodopádem Islandu. Spadá celých 60m z náhorní plošiny a je velkolepou podívanou. Těsně vedle něj na pravé straně vedou až nahoru schody, kterými začíná další známý islandský trek Fimmvörduháls.Jediné co kazí dojem, je kemp umístěný přímo před vodopádem.

Před návratem domů náš čeká ještě poslední zastávka.

- Hveragerdi a údolí horké řeky—Reyjadalur. V tomto údolí se nachází soutok dvou řek- horkého pramene a ledovcové řeky, to je to unikum, které sem všechny láká. Míří sem sice spousty lidí, ale když zůstanete přes noc, může to být krásné místo kde se s Islandem a jeho nádhernou přírodou rozloučit. Koupelí v horké řece jako jsme to udělali my.


Pokud jste se dočetli až sem, článek vás dokonce i bavil či inspiroval, ráda bych vám (za mě i za Toma) nabídla možnost prohlédnout si naši fotogalerii na

www.facebook.com/island.fotografii

a eventuelně podpořit náš projekt na

https://www.startovac.cz/projekty/islandfotografii/

koupí naší knížky plné fotografií z této dobrodružné cesty.


Děkujeme za přečtení i za případný příspěvek :)

Sylvie Korbařová a Tomáš Čihák

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Co skrývá Island

    Podezřívám Islanďany, že ta nejhezčí místa své země nezaznamenávají do map a dohlížejí na to, aby nebyla popsána v průvodcích. A nedivím se jim, jejich příroda je velmi křehká a snadno by podlehla náporu turistů. více

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@